Nowości w pacman 4.2.0

23 listopad 2014

Po blisko 18 miesiącach od ostatniej wersji pacmana, menedżera pakietów używanego głównie w Arch Linuksie, wielkimi krokami zbliża się kolejne wydanie. Daleki jestem od nazwania go rewolucyjnym, ale poza licznymi poprawkami na każdej płaszczyźnie pojawiło się też kilka ciekawych nowości.

Czytaj więcej…

Bup – kopie zapasowe oparte o gita

12 listopad 2014

Przez bardzo długi czas do tworzenia kopii zapasowych korzystałem z rdiff-backup. Z czasem jednak zacząłem dostrzegać niedopracowane elementy, między innymi słabą wydajność, problemy z przywróceniem danych jeśli jedna z przyrostowych migawek została uszkodzona, na zerowym rozwoju kończąc. W związku z tym zacząłem rozglądać się za projektami używanymi obecnie przez technologicznych hipsterów i po szybkim porównaniu tempa rozwoju znalezionych programów zdecydowałem się na bup, system kopii zapasowych opartych o format packfile znany z gita.

Czytaj więcej…

Docker – zmniejszanie rozmiaru obrazów

18 październik 2014

Od ponad miesiąca zajmuję się różnymi z eksperymentami z Dockerem, oprogramowaniem umożliwiającym banalne tworzenie całkowicie przenośnych, „jednozadaniowych” kontenerów. Każdy taki kontener to instancja gotowego obrazu, który pod maską jest union mountem, czyli w dużym uproszczeniu zbiorem systemów plików (warstw) nakładających się na siebie, widocznym dla systemu jako jeden wypadkowy.

Czytaj więcej…

nginx jako alternatywa ifconfig.me

07 październik 2014

Będąc leniwym człowiekiem dosyć często zdarza mi się korzystać z serwisów typu ifconfig.me w celu ustalenia jaki adres IP powinienem podać znajomym przed grą lub podczas testowania jakiejś usługi sieciowej. Główną zaletą wcześniej wspomnianej strony jest banalność użycia: wystarczy potraktować ją wget -qO- lub curl z terminala, całkowicie pomijając przeglądarkę internetową. Niestety od kilku miesięcy serwis bardzo opuścił się z czasem działania, wydłużając niegdyś około 20 sekundową operację do nawet 3 minut.

Oczywiście stworzenie alternatywnego rozwiązania w dowolnym języku programowania nie jest skomplikowane, zdecydowałem się jednak zminimalizować narzut związany z uruchomianiem skryptów przez CGI i użyć wyłącznie funkcji oferowanych przez nginx z małą pomocą dwóch zewnętrznych modułów.

Czytaj więcej…