Arch User Repository (AUR) 3.0.0

28 maj 2014

Wczoraj Lukas Fleischer poinformował o nowym wydaniu AUR, oprogramowania stojącego za repozytorium społeczności Arch Linuksa o tej samej nazwie. AUR 3.0.0 nie ściga się z Chromium czy Firefoksem na numer wersji i faktycznie wprowadza długo oczekiwane zmiany, które chociaż trochę ograniczą chaos panujący w społecznościowym repo, pomimo starań 37 Zaufanych Użytkowników.

Czytaj więcej…

Tablice asocjacyjne w Bashu

21 maj 2014

Chociaż dla większości użytkowników Bash służy jedynie jako interaktywna powłoka i ewentualnie do pisania prostych skryptów głównie składających się z pętli, z każdym nowym wydaniem dodawane są nowe funkcje, które zbliżają go do pełnoprawnego języka programowania.

Czytaj więcej…

Alpine Linux migruje na Musl

07 kwiecień 2014

Od kilku miesięcy trwają prace nad udostępnieniem odsłony Alpine Linux opartej na bibliotece Musl zamiast uClibc. Sądząc po stale malejącej liczbie niebudujących się pakietów nic nie stoi na przeszkodzie by wydanie 3.0 ujrzało światło dziennie w maju bieżącego roku, tak jak od początku planowano. Za zmianą standardowej biblioteki stoi kilka czynników, nie obyło się również bez efektów ubocznych związanych z aktualizacją z poprzednich wydań dystrybucji oraz samym planem wydawniczym.

Czytaj więcej…

git bisect

06 marzec 2014

Dużym wyzwaniem związanym z problemami zgłoszonymi przez użytkowników jest powtórzenie ich na własnym komputerze. Zdecydowanie częściej się to nie udaje, więc możemy poradzić jedynie zgłoszenie tego samego błędu na bugtrackerze danego programu. Jeżeli jednak bug występuje też u nas i użytkownik nie wygląda na osobę uczoną w debugowaniu, sami kontaktujemy się z autorami kodu. FS#38321 okazało się świetnym pretekstem do odkurzenia kilku płyt Audio-CD oraz nauczenia się obsługi git bisect.

Czytaj więcej…