Obsługa VCS w makepkg

21 luty 2014

Co prawda opisywane poniżej zmiany i nowe funkcje w makepkg nie są już w żaden sposób nowością, bo trafiły one wraz z nowym pacmanem do repozytorium około 9 miesięcy temu, jednak jakimś cudem nie wszyscy opiekunowie pakietów AUR z nich korzystają.

Czytaj więcej…

netctl, a eduroam na Politechnice Poznańskiej

10 październik 2013

Żeby przypadkiem uzyskanie dostępu do Internetu na Politechnice Poznańskiej nie było zbyt łatwe, postanowiono umilić wszystkim życie wynalazkiem o nazwie eduroam. Po przejrzeniu strony uczelni w poszukiwaniu dokumentacji dla innych systemów niż Windows, natknąłem się na poradnik dla użytkowników Network Managera i wicd, oczywiście równie nieprzydatne.

Czytaj więcej…

Szyfrowany Arch Linux z LVM na LUKS

03 wrzesień 2013

Przy okazji kupna laptopa przyjrzałem się tematowi szyfrowania partycji pod Linuksem. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest użycie LUKS, chociażby dlatego, że wspierany jest przez zdecydowaną większość dystrybucji, nie wyłączając z tej listy Archa. Niestety wszystkie znalezione przeze mnie poradniki (dokumentacja? pff) nie były tak przejrzyste, żebym uznał szyfrowaną instalację za łatwy proces. W praktyce okazało się zupełnie odwrotnie.

Czytaj więcej…

PV-GRUB, a Xen pod Debianem

29 sierpień 2013

Pewnego razu zdecydowałem, że na swoim biedaserwerze chciałbym sam decydować o używanym kernelu. W teorii nie była to problematyczna zachcianka – z dostępem do serwera, na którym była wirtualizowana moja maszyna, mogłem wszystko skonfigurować pod swoje potrzeby. Murem okazał się PyGrub, który mimo poprawnej konfiguracji nie chciał współpracować z Arch Linuksem, chociaż przy analogicznych ustawieniach działał bezbłędnie z Debianem czy Ubuntu. Po chwili spędzonej z Google znalazłem PV-GRUB, z wielu względów lepszą metodę umożliwiającą zarządzanie kernelem na domU. Jak przekonują autorzy, dzięki temu, że oparty jest na GRUB-ie, PV-GRUB powinien mieć mniej błędów. Ponadto jest skompilowany, co powinno pozytywnie przełożyć się na wydajność, a także zależności (odpada chociażby wymóg Pythona). Jeszcze innym argumentem jest bezpieczeństwo – PV-GRUB uruchamiany jest na wirtualizowanej maszynie, podczas gdy PyGRUB kopiuje potrzebne pliki z domU na dom0, a następnie interpretuje skopiowaną konfigurację GRUB-a.

Czytaj więcej…

Po migracji Archa na MariaDB

28 marzec 2013

Nie sądzę, że będę mieć jeszcze okazję przeprowadzić równie szaleńczy plan migracji z jednego oprogramowania na drugie w swojej karierze w różnych dystrybucjach Linuksa. Migracja Arch Linuksa na MariaDB bez zepsucia niczego po drodze okazało się łatwiejsze niż się spodziewałem, ale nie ustrzegłem się od dosyć banalnych błędów wynikających zarówno z mojej niewiedzy lub zmęczenia, jak i pułapek zastawionych przez programistów z Monty Program AB…

Czytaj więcej…