Dziesiąte urodziny Archa

11 marzec 2012

Co prawda nie obchodzimy ArchDay (patrz: DebianDay), Microsoft nie wysyła nam tortu ani nie publikuje okolicznościowego wideo, i prawdopodobnie mało kto o tym pamięta, ale dzisiaj Arch obchodzi swoje 10 urodziny. Dokładnie 10 lat temu Judd Vinet pisał:

I've finally got a bootable iso image on the ftp site. The bad news is that you don't get a pretty interactive installer. But if you wanted one of those, you would have gone with RedHat, right? ;)

Dlaczego powstał Arch? Jak zostało wyjaśnione w niegdysiejszym FAQ, Judd nie był zadowolony z istniejących dystrybucji, żadna nie spełniała jego oczekiwań. Poza tym autor chciał mieć swój wkład w społeczność Open Source.

Wtedy Arch wyróżniał się optymalizacją paczek pod procesory i686 (dzisiaj to nic wyjątkowego), małymi rozmiarami (brak dokumentacji man, info, etc.), prostotą i elastycznością. Większość tych rzeczy zostało do dzisiaj. ;) Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że pacman nauczył się aktualizować system tydzień po wydaniu Homera (Arch 0.1), a obsługiwać zależności dopiero w lipcu. Co można było znaleźć w pierwszym wydaniu Archa?

Warto zwrócić uwagę na zupełnie inne repozytoria, niż istnieją obecnie. Poza repozytorium arch, późniejszym stable (i jeszcze późniejszym current), które zawierało pakiety używane przez Judda, istniało repozytorium contrib, później znane jako unofficial - jak łatwo się domyślić, z pakietami innych użytkowników.

Kolejne wydania

Oczywiście, nie są to wszystkie wydania. Widać jednak kilka trendów - Arch po pewnym czasie przyległ do rolling release, przez co nowe obrazy płyt straciły na znaczeniu i zaczęły pojawiać się coraz rzadziej (i zostało tak do dzisiaj). Sama analiza zmian i aktualizacji pakietów to materiał na odrębny wpis. Analiza roli społeczności oraz jej transformacji to materiał na kolejny wpis. Historia pacmana i ABS to znowu rzecz na kolejny wpis. Wszystkim zainteresowanym polecam zapoznanie się z archiwum newsów na stronie projektu oraz archiwalny newsletter. Nie zaszkodzi też zadawanie pytań na IRC-u, forum, i męczenie najstarszych devów pocztą elektroniczną. Kto wie, może za jakiś czas pojawi się napisana wspólnymi siłami historia Archa?

Czego można życzyć Archowi? Moim marzeniem jest powrót repozytorium stable i current. Niestety to marzenie ściętej głowy, przez brak developerów i TU. Życzę więc co najmniej kolejnych 10 lat istnienia, i żeby Arch miał za 10 lat co najmniej tylu „pracowników”, co Debian. ;) Najlepszego!

PS. Dopiero dzisiaj, tj. dzień po urodzinach, przejrzałem czytnik RSSów. Swoje wspomnienia opisali także Allan McRae, Dave Reisner (który dalej wypomina mi chęć wrzucenia nowego Lua do repo i chyba nigdy mi tego nie wybaczy), Pierre Schmitz, Ionut Biru, Andrea Scarpino oraz Daniel Isenmann.